Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.04.2015 22:50 - ХИЖА "РОДНИ БАЛКАНИ"
Автор: planinitenabulgaria Категория: Туризъм   
Прочетен: 3377 Коментари: 0 Гласове:
6

Последна промяна: 26.04.2015 18:41

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

14.04 11:07 - Хижа Родни Балкани

от: keres За постинг: ПОНОР ПЛАНИНА част 1

Здравейте,

Търся точните координати на хижа Родни Балкани. Някой може ли да съдейства? Мейлът ми е radoslav@planinar.org.

Благодаря предварително!

 

 

                КАК  СЕ ДОСTИГА  ДО ХИЖА  РОДНИ  „БАЛКАНИ”

 

    Тази хижа бе училището на с. Манастирище, най-голямото село в едноименната планината Манастирище. Характерното за планината е, че там е имало християнски култов комплекс, разрушен при нашествието на турците на Балканския полуостров. Този комплекс е обхващал също така планините Мала, Въртоп, Чепън, част от Балкана,поречието на реките Нишава и Височица, а също и част от планините Видлич, Гребен и Влашка. На мястото на разрушените манастири по-късно са поставени оброчни кръстове, изработени в с. Гинци. Тези неща съм ги описал в писанието ми за Понор планина, но и в други, които се отнасят към раздела в блога ми „Непознатите планини на България”. Тук ще напправя едно отклонение:

    Последният ми постинг бе на такава тема, писах за човек с призвание, който търси свети места из България, популяризира ги чрез страхотно оформен сайт, прави изложби на свои разноски и търси спонсори за възстановяването им или консервирането им. Аз пък при пътуванията си търся каменорезбени кръстове и римски пътища и считам, че няма друг, който да е срещал повече кръстове по Северозападна България от мен, да знае толкова много римски пътища и да е вървял по-дълго по тях. За голямо мое учудване постингът ми предизвика раздразнение у хибридните войници в блога, които се борят срещу България, заставайки на страната на нашите врагове, страните-примати. Към мен от анонимни никове бяха отправени обидни коментарии или /тия без лик/ гласуваха срещу постинга.

    А сега по същество, като представям два варианта за посещение на хижа „Родни балкани”. Първият е за непримати, дори бих казал творци:

 

    С автобус или по друг начин се достига до с. Брезе. Първите забележителности там са прекрасният оброчен кръст до църквата на селото – на около 50 м. под нея до оградата – и втори оброчен кръст на мястото на разрушен вече манастир пак в селото. За да се намери той трябва да се питат хората къде е той, а той е малко назад, на другата страна на пътя, от която е църквата.

   Продължава се по пътя за махала Рид, който слиза в долчинката на реката и я пресича. На около 1 км. след това има още един оброк с каменен кръст в ляво от пътя. Там има карстов извор, а при него е имало манастир, разрушен от турците. Срещу карстовия извор слиза малко дере от ниските къщи на махала Рид. Местността е прекрасна, в дясно се извисяват страхотни скалии.

    Следва изкачване, като се преминава през още къщи на махала Рид. Излиза се гора на билото на планината Манастирище, като пътят се разклонява. Левият води за квартала на Искрец Цъфтитрън, а десният – за махала Рид и после през понорите на планината Манастирище. В триъгълника, образуван от двата пътя има останки на огромен манастир, с чиито камъни са построени къщите на махала Рид. На най-високото място има три оброчни кръста, единият от които е подобен на този в църквата в с. Брезе.

    Продължава се към махала Рид, защото вървището от махала Рид до с. Манастирище днес е непроходимо. След като пътят набере височина е добре да се изкачи билото на Манастилище и да се намери място за слизане от него направо в с. Манастирище. Ако това не се стори трябва да се достигна до кръстовище – в ляво е с. Завидовци, направо се продължава кам шосето за Петрохан. Завива се наляво и се върви до второ кръстовище, десният път на което слиза за с. Завидовци, а направо се отива в с. Манастирище. След първите къщи е центърът му с хижата, някога училището. На оградата на училището от външната й страна отново има оброчен кръст, а мутра с джип докара и хвърли в двора на училището друг оброчен кръст. Училището е направено с камъни от развалините на манастир, а оградата е оригинална, останка от манастира. В дясно и назад се намира гробището на селото, където има архитектурни шедьоври – каменорезбени кръстове, правени до 1950 г. от гинцките майстори.

    Продължава се по пътя за с. Цъфтитрън, къдието има доста изоставеени къщи, а в ляво в една от тях живее последният му жител, козара бай Генчо. След грабеж над семейството му от цигани съпругата му почина поради чувство за вина, защото циганите се възползваха от излизането й от къщата да връща крава в двора и ги ограбиха.

   На час и половина надолу се намира спирката на с. Цъфтитрън, от която в 16,15 ч. има автобус до София. Ако се изпусне автобуса се върви 4 км. до Искрец и се пътува с градския автобус до Своге.

 

   Има и втори вариант за посещение на х. Родни балкани, подходящ за примати-барбекюкчии и той е следният:

   С автобусът от ж. п. гара Север за Своге, тръгващ в 8,00 ч. се пътува до с. Цъфтитрън. От него се тръгва нагоре, но от лявата страна на реката, десният път е за махала Рид. За около 2 ч. се достига село, в най-обгледната част на която е хижата, днес руина. Ако това стане в ранната пролет, цветята са като килим, защото бързат да преварят тревата, която ще ги удуши.

    Този път е старо вървище, днес е обречен на обрастване, защото в с. Манастирище джиповете достигат от отклонението на пътя за Петрохан, после над Завидовци и слизат в с. Мананстирище. Никакъв проблем не е да се достигне до Манастирище по този път.

 

    За тези, които имат интерес към тази непозната българска планина предложих настоящия маршрут.



image

                                            В село Манастирище

image



image

                                           Останките от хижа "Родни балкани"

image

                              Кръст от Манастирище

image

                                               Пасище с билката Енювче

image

                                          Планината Манастирище

image


image

           Много партизани, ного нещо е имало тук Аз не знам за ни един от тях.

image


image



image

Туй цветенце от ДПС ограби природата на Своге и замени
горите й с плажове по морето, няма да кажа за кого...

image




image



image

Бай Генчо, последният жител на с. Манастирище с водоноската си.

image

                          Следват снимки с кръстове, такива тук - много.

image



image



image



image

             Тази форма на кръстовете ми е любимата

image



image

                 Сърцето от маргаритки иска да покаже, че обича този регион. И аз...

image

    Двулико животно, може би вкаменен Янос?

image

                          Две пеперудки осъществяват интимен контакт.

image

Който се страхува, че ще си издере дрехите или кожата, да не ходи по Манастирище.




















Гласувай:
6



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: planinitenabulgaria
Категория: Туризъм
Прочетен: 12184592
Постинги: 4544
Коментари: 10754
Гласове: 18319
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031